پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

مواضع رئیس‌جمهور در خارج از کشور نشان‌دهنده انسجام حداکثری در کشور باشد

مواضع رئیس‌جمهور در خارج از کشور نشان‌دهنده انسجام حداکثری در کشور باشد

مواضع رئیس‌جمهور در خارج از کشور نشان‌دهنده انسجام حداکثری در کشور باشد

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه دولتی‌ها نباید با اتخاذ مواضعی شائبه طرفداری از افراد فاقد صلاحیت را در ذهن جامعه متبادر کنند، گفت: مواضع رئیس‌جمهور در خارج از کشور باید نشان‌دهنده وجود انسجام حداکثری در کشور باشد.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور درباره احراز صلاحیت داوطلبان از سوی شورای نگهبان که در خارج کشور و در جمع رسانه‌های بیگانه مطرح شد، اظهار داشت: اولین مطلب درباره صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری این است که یک مرجع رسمی متشکل از تعدادی فقها و حقوقدان در قانون اساسی پیش‌بینی شده که درباره صلاحیت داوطلبان هر انتخاباتی تصمیم‌گیری می‌کنند.

*داوطلبان انتخابات که در معرض تأیید یا ردّصلاحیت هستند هم سزاوار اظهارنظر درباره تأیید صلاحیت‌ها نیستند

وی افزود: حتی نمایندگان مجلس که خودشان در معرض تأیید یا رد صلاحیت هستند و یا کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان که خودشان در معرض تأیید یا رد صلاحیت توسط شورای نگهبان قرار دارند، سزاوار اظهارنظر درباره تأیید صلاحیت‌ها نیستند و استحقاق چنین جایگاهی برای فشار آوردن به شورای نگهبان را ندارند.

*کسی اجازه ندارد درباره تأیید صلاحیت‌ها به شورای نگهبان فشار روانی وارد کند

دهقان یادآور شد: خود نمایندگان فعلی مجلس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از جمله خود آقای رئیس‌جمهور که کاندیدای انتخابات خبرگان رهبری هستند، اجازه ندارند که به شورای نگهبان فشار روانی وارد کنند؛ آقای رئیس‌جمهور هم به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و هم به عنوان کاندیدا و هم به عنوان رئیس قوه مجریه کشور باید مراعات شورای نگهبان به عنوان نهاد رسمی کشور را داشته باشد.

*شورای نگهبان با این حجم کاری نیازمند حمایت همه‌جانبه همه مسئولان کشور است

وی تأکید کرد: شورای نگهبان با این حجم کاری که بر دوشش قرار گرفته نیازمند حمایت همه‌جانبه همه مسئولان کشور است و از قوه مجریه و رئیس این قوه انتظار است که در ایفای وظیفه شورای نگهبان، به این شورا کمک کنند و در سخنانشان منافع و مصالح ملی را در نظر بگیرند، نه اینکه موجب وارد شدن فشار روانی به این رکن مهم کشور شود.

*موضوع تأیید صلاحیت‌ها یک مسئله کاملاً داخلی و درون‌خانوادگی است

این عضو هیأت رئیسه مجلس یادآور شد: موضوع تأیید صلاحیت‌ها یک مسئله کاملاً داخلی و درون‌خانوادگی است و رئیس‌جمهور محترم مسائل مربوط به صلاحیت‌ها را که اصلاً ارتباطی به قوه مجریه هم ندارد، نباید اصلاً مطرح کند، این موضوع جدای از آن است که هیچ نهاد یا گروهی نباید به شورای نگهبان فشار بیاورد و از این مسائل به عنوان یک امر تبلیغی علیه شورای نگهبان استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی آقای رئیس‌جمهور در خارج از کشور نشست خبری می‌گذارد و قرار است درباره مسائل بین‌المللی موضع‌گیری کند، نباید آن مسائل را با مسائل داخلی کشور آمیخته کند و راجع به شورای نگهبان مطلبی بگوید که عملاً فشار روانی علیه این شورا وارد شود.

*مواضع رئیس‌جمهور در خارج از کشور باید نشان‌دهنده وجود انسجام حداکثری در کشور باشد

دهقان متذکر شد: آقای رئیس‌جمهور در خارج از کشور باید به گونه‌ای صحبت کند که نشان‌دهنده وجود یک انسجام ملی در ایران باشد، پیام مواضع رئیس‌جمهور در خارج کشور باید بر مبنای انسجام ملی باشد.

وی عنوان کرد: پیام رئیس‌جمهور به بیگانگان باید نشان‌دهنده وجود یک انسجام ملی در داخل کشور باشد و سخنانی که به نوعی وجود برخی از اختلاف سلایق در داخل کشور را بیان کند آن هم در خارج از کشور، طبیعتاً به نفع مصالح ملی نیست.

نماینده طرقبه و چناران در مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید بیش از همه به این موضوع اشراف داشته باشد، تصریح کرد: هر مقدار در خارج از کشور پیام وحدت و انسجام ملی منتقل شود، ما در مذاکرات با کشورهای خارجی بهتر می‌توانیم نتایج مثبت و امتیازات بیشتری را به دست آوریم، اگر پیام ما به خارج از کشور به نوعی نشان‌دهنده وجود اختلاف و تفرقه در داخل کشور باشد، موضع ما را در مذاکرات پایین می‌آورد که این امر قطعاً به ضرر مصالح و منافع کشور است.

*شورای نگهبان باید طبق قانون به وظایف خودش عمل کند

وی همچنین تأکید کرد: شورای نگهبان طبیعتاً به اینگونه مواضع و اظهارنظرهای سیاسی توسط برخی افراد سیاسی نباید توجهی کند، شورای نگهبان باید طبق قانون اساسی که همه باید به آن پایبند باشند، به وظیفه قانونی خودش عمل می‌کند و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، صلاحیت و ردّ صلاحیت هر ۲ یک حق‌الناس هستند، هم کسانی که صلاحیت دارند باید شورای نگهبان به آن توجه داشته باشد و صلاحیت آنان را تأیید کند، چون یک حق‌الناس است و هم افرادی که فاقد صلاحیت هستند نیز باید ردّ صلاحیت شوند که قطعاً آن هم حق‌الناس است.

*مسئولان دولتی نباید مسائلی مطرح نکنند که شائبه طرفداری از افراد فاقد صلاحیت را به ذهن جامعه متبادر کند

دهقان ادامه داد: شورای نگهبان نباید به مواضع عناصر سیاسی و جناح‌های مختلف توجه داشته باشد و باید به وظایف قانونی خودش عمل کند، از مسئولان قوه مجریه نیز انتظار است مسائلی را مطرح نکنند که شائبه طرفداری از ردّ صلاحیت‌شده‌ها و افراد فاقد صلاحیت را به ذهن جامعه متبادر کند.

وی اضافه کرد: با توجه به صحبت‌های چند روز پیش برخی مسئولان اجرایی کشور، اینگونه اظهارنظرها شائبه عبور دولت از بی‌طرفی و نوعی مهندسی انتخاباتی را در اذهان عمومی ایجاد می‌کند که قطعاً به ضرر دولت است و به نفع کشور نیست و باید مراقبت کنند و به قانون پایبند باشند.

*آقای رئیس‌جمهور از قِبَلْ همین شورای نگهبان و قانون به ریاست‌جمهوری رسیده است

دهقان در پایان خاطرنشان کرد: همین قانون اساسی به شورای نگهبان اجازه داده که رئیس‌جمهور به عنوان یک کاندیدای ریاست‌جمهوری مورد تأیید قرار گیرد، همین قانون اساسی موجب شده شورای نگهبان اجازه اظهارنظر درباره داوطلبان خبرگان رهبری و مجلس را داشته باشد، آقای رئیس‌جمهور که از قِبَلْ همین شورای نگهبان و قانون اساسی به ریاست جمهوری رسیده، باید بیش از بقیه به نظر شورای نگهبان پایبند باشد.

انتهای پیام/

لینک انتشار پیام:

http://www.farsnews.com

http://www.jahannews.com

http://www.afkarnews.ir

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *