پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

محمد دهقان: نامه رهبری درباره اجرای برجام به مثابه «حکم حکومتی» است

محمد دهقان: نامه رهبری درباره اجرای برجام به مثابه «حکم حکومتی» است

محمد دهقان: نامه رهبری درباره اجرای برجام به مثابه «حکم حکومتی» است

گفتگوی مشروح

mdehghan01محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی مشروح با اشاره به فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب در نامه اخیرشان به رئیس‌جمهور درباره برجام اظهار داشت: دولت در ۲ سال گذشته تلاش‌های خودش را برای به نتیجه رساندن مذاکرات هسته‌ای انجام داد، هر چند طرف مقابل از ابتدا با یک انگیزه فریبکارانه وارد میدان شده بود، آنان تمام تلاش خودشان را انجام دادند تا این مذاکرات نه به صورت بُرد – بُرد بلکه با انگیزه مغلوب کردن جمهوری اسلامی ایران پیش رود.

*سند برجام دارای یکسری ضعف‌های ساختاری و ابهامات جدی است

وی افزود: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان صادقانه تلاش خودش را در این راستا انجام داد هر چند بیش از این در توان تیم مذاکره‌کننده نبود که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را در مذاکرات محقق کند و همانطور که رهبری فرمودند سند برجام دارای یکسری ضعف‌های ساختاری و ابهامات جدی بود.

*عده‌ای به دنبال روشن نشدن ماهیت اصلی برجام در کشور بودند

این عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه تصریح کرد: برخی از جریانات در داخل کشور تلاش می‌کردند با تبلیغات، فضای روانی غیرطبیعی را در کشور ایجاد کنند و اجازه ندهند ماهیت، هویت و جزئیات برجام برای مردم روشن شود، آنان با یکسری تبلیغات از این سند به عنوان فتح‌الفتوح یاد و آن را پیروزی بزرگ تلقی می‌کردند، اگر هم منتقدین برجام مطلبی در این زمینه بیان می‌کردند، او را به باد انتقاد جدی می‌گرفتند و فضا را به سمتی می‌بردند که انتقاد از برجام وجود نداشته باشد.

*منتقدان نمی‌خواستند برجام تبدیل به دستاویزی برای ایجاد تفرقه شود

وی با بیان اینکه منتقدان برجام ملاحظاتی داشتند که مهم‌ترین این ملاحظات دو قطبی نشدن فضای جامعه بود، یادآور شد: اکثریت منتقدان نمی‌خواستند برجام که موضوعی ملی است تبدیل به دستاویزی برای ایجاد تفرقه در کشور شود.

دهقان تصریح کرد: فضای جامعه در جریان بررسی جزئیات برجام در کشور بسیار پیچیده بود، از طرفی برخی که برجام را مطالعه کرده بودند، نگران بودند که این سند بدون قید و شرط تصویب و اجرایی شود و مشکلاتی را برای آینده کشور به وجود آورد.

وی با بیان اینکه عده‌ای از سیاست‌مداران و اعضای تیم مذاکره‌کننده تصور می‌کردند که سند توافق هسته‌ای باید یا تأیید یا رد شود، گفت: در این نظر، این نگرانی وجود داشت که اگر برجام همین‌گونه تصویب و تأیید شود، لطمه‌هایی به آینده کشور وارد خواهد کرد و از طرفی هم خواست ملت ایران که لغو تحریم‌ها و حفظ منافع ملی است، به خطر می‌افتد و اهداف دشمنان جمهوری اسلامی ایران در این زمینه محقق می‌شود.

*تلاش برخی اعضای تیم مذاکره‌کننده برای عدم بررسی برجام در مجلس

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ادامه یادآور شد: از طرفی دیگر برخی اعضای تیم مذاکره‌کننده و دولتمردان به هیچ وجه تمایلی برای ارجاع سند برجام به مجلس نداشتند و تلاش می‌کردند بررسی مختصری در شورایعالی امنیت ملی به صورت گذرا روی آن انجام شود و سند را تأیید کنند و جمهوری اسلامی ایران در یک عمل انجام شده قرار دهند و متأسفانه جریان مهمی در مجلس نیز به تبعیت از همان نظر، در نظرات و مصاحبه‌های خود اعلام می‌کردند که نیازی به ارائه لایحه برجام به مجلس نیست.

*تأکید رهبر انقلاب بر ضرورت بررسی برجام در مجلس

وی ادامه داد: اینجا بود که رهبر معظم انقلاب با درایت همیشگی خودشان تأکید کردند که برجام طبق قانون اساسی باید در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار گیرد، بعد از آنکه مقام معظم رهبری در جلسات خصوصی این تذکر را دادند، صلاح دانستند که این موضوع به صورت علنی اعلام شود، نظر مقام معظم رهبری در این زمینه نیز مطابق اصول ۷۷، ۱۲۵ و ۱۳۹ و سایر اصول قانون اساسی بود که سند توافق هسته‌ای می‌بایست در مجلس مورد رسیدگی قرار می‌گرفت.

*نظرات مختلف نمایندگان درباره نحوه بررسی برجام در مجلس

محمد دهقان همچنین یادآور شد: وقتی سند توافق به مجلس آمد ۲ نظر در پارلمان وجود داشت، یک نظر این بود که به صورت کلی تأییدی بر این سند گذاشته شود و از این مرحله عبور کنیم، یک نظر هم این بود که کاملاً جزئیات برجام برای نمایندگان مجلس و مردم ایران روشن و معلوم شود که توافق هسته‌ای چیست؟

*کمیسیون ویژه برجام بدون حبّ و بغض سیاسی توافق هسته‌را بررسی کرد

وی با بیان اینکه علیرغم میل برخی عزیزان در داخل کشور که به دنبال آن بودند جزئیات برجام خیلی روشن نشود و از آن عبور کنیم، اما جریانی در مجلس به دنبال آن بود که جزئیات این سند کاملاً مشخص شود، تصریح کرد: این نظر تأکید داشت که نقاط قوت و ضعف سند برجام معلوم شود، به همین دلیل کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس تشکیل شد و اعضای این کمیسیون بدون حُبّ و بغض شخصی و سیاسی و کاملاً بر اساس نظر کارشناسی برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند و جزئیات و نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کردند.

*می‌خواستیم واقعیت برجام برای همه ملت ایران روشن شود

این عضو هیأت رئیسه مجلس اضافه کرد: ما می‌خواستیم واقعیت برجام برای همه ملت ایران روشن شود، کمیسیون برجام حدود ۴۰ روز زحمت کشید و جزئیات برجام را شبانه‌روز بررسی کرد، کارشناسان مختلفی از دولت و همچنین صاحب‌نظران مستقل در جلسات این کمیسیون حضور یافتند و دیدگاهشان را درباره جزئیات این سند اعلام کردند.

*زحمات کمیسیون ویژه برجام مجلس در تاریخ ثبت شد

وی با بیان اینکه بررسی جزء به جزء سند برجام در کمیسیون ویژه مجلس کار بسیار مثبتی بود که انجام شد، تصریح کرد: زحمات اعضای کمیسیون برجام و البته ریاست این کمیسیون قطعاً در تاریخ ثبت شد و آنان کار بسیار مهم و سرنوشت‌سازی را در این راستا انجام دادند؛ مجلس شورای اسلامی با بررسی برجام در کمیسیون ویژه، سهم خودش را در بررسی توافق هسته‌ای به ثبت رساند، علیرغم برخی مخالفت‌ها و فراز و نشیب‌ها به هر شکل این کار بزرگ و ارزشمند بالاخره انجام و گزارش کمیسیون ویژه علیرغم برخی مخالفت‌ها در صحن علنی پارلمان قرائت شد.

دهقان یادآور شد: یک نظر در مجلس این بود که ما تمام خلل و شکاف‌های موجود در سند توافق هسته‌ای و ضعف‌ها و ابهامات آن را با طرحی که در مجلس تصویب می‌کنیم، پوشش دهیم و تلاش کنیم در آینده این سند به امنیت ملی کشور و حقوق و عزت ملت ایران خدشه‌ای وارد نکند.

*نظر برخی نمایندگان مجلس مبنی بر عدم سخت‌گیری در بررسی برجام

وی خاطرنشان کرد: یک نظر هم در مجلس این بود که ما خیلی سخت‌گیری در بررسی طرح مربوط به برجام نداشته باشیم و به نحوی از این سند عبور کنیم و برخی از شروطی که به برجام لطمه نمی‌زند را مطرح کنیم.

*هیچ طرحی در مجلس برای ردّ یا تأیید بی‌قید و شرط برجام مطرح نشد

دهقان با بیان اینکه خوشبختانه هیچ طرحی در مجلس برای ردّ برجام یا تأیید بی‌قید و شرط توافق هسته‌ای مطرح نشد، گفت: برخی نواقص در طرح مصوب مجلس باقی ماند که رهبر معظم انقلاب آن نواقص موجود در طرح مجلس را با شروطی که در فرمان تاریخی‌شان داشتند، رفع کردند.

*مصوبه مجلس در طرح برجام ناقص بود و چند شرط کم داشت/ نامه رهبری نشان داد شروط تعیین‌شده در شورایعالی امنیت و طرح مجلس کافی نبوده است

دهقان با تأکید بر اینکه مصوبه مجلس در طرح مربوط به اجرای برجام چند شرط کم داشت، گفت: رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای که به آقای روحانی نوشتند، شروط جدیدی را علاوه بر شرایط مجلس و شورایعالی امنیت ملی به دولت ابلاغ کردند، این نامه رهبری نشان داد که شروط تعیین‌شده در شورایعالی امنیت ملی و همچنین طرح مصوب مجلس کافی نبوده است و نواقصی داشته که رهبری با نامه‌شان این نواقص را برطرف کردند.

*نامه رهبر انقلاب تکمیل‌کننده کار مجلس و شورایعالی امنیت ملی درباره برجام بود

وی خاطرنشان کرد: نامه مقام معظم رهبری تکمیل‌کننده کار مجلس و شورایعالی امنیت ملی درباره سند توافق هسته‌ای و برخواسته از مجموعه ملاحظات کارشناسان و مسئولان کشور و دیدگاه‌های مخالف و موافق در خصوص برجام بود.

این عضو هیأت رئیسه مجلس بر همین اساس عنوان کرد: یکی از مهمترین مواردی که برخی نمایندگان در جریان بررسی طرح برجام در مجلس پیشنهاد داشتند اما فرصتی برای طرح آن داده نشد، این بود که ما قبل از آنکه آژانس انرژی اتمی درباره PMD (مسائل حال و آینده) تکلیف این موضوع را مشخص نکند، نباید به تعهداتی که در برجام داده‌ایم، عمل کنیم، رهبر انقلاب این شرط را در نامه‌شان ذکر کردند.

*همه مسئولان کشور موظف به اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب درباره برجام هستند

وی افزود: با توجه به اینکه هم‌اکنون با فرمان رهبر معظم انقلاب این مسئله خاتمه پیدا کرده و تکلیف دولت و همه مسئولان مشخص شده است، لذا ما بنا نداریم به اختلافاتی که در گذشته درباره برجام بود بپردازیم؛ همه مسئولان کشور موظف به اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب درباره برجام هستند.

*شروط تعیین‌شده در فرمان رهبری دستوری کاملاً کارشناسی‌شده است

دهقان ادامه داد: ما معتقدیم شروط تعیین‌شده در فرمان رهبری دستوری کاملاً کارشناسی‌شده است و اگر کسی بخواهد واقعیت برجام را متوجه شود و نظر کارشناسی در این زمینه پیدا کند، لازم است هم نامه رهبر معظم انقلاب و هم گزارش کمیسیون ویژه برجام که افتخاری برای مجلس نهم است، را مطالعه کند.

*نامه رهبری درباره برجام منجر به حفظ آبروی نظام و انقلاب شد

وی با بیان اینکه فرمان رهبر انقلاب برای همه مسئولان لازم‌الاجراست، تصریح کرد: نامه ایشان مهمترین کمک به کشور، نظام و انقلاب بود، با این نامه، دولت با یک دست برتر در راستای اجرای برجام در عرصه بین‌المللی حضور خواهد داشت و طبیعتاً اگر نواقص برجام باقی می‌ماند، آبروی دولت و تیم مذاکره‌کننده ما مخدوش می‌شد، اما نامه ایشان منجر به حفظ آبروی نظام و انقلاب شد و از این پس مسئولان دولتی با یک عزت بیشتر در عرصه بین‌المللی حاضر می‌شوند.

*نامه رهبری درباره اجرای برجام به مثابه «حکم حکومتی» است

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تأکید بر اینکه نامه رهبری به رئیس‌جمهور درباره اجرای برجام به مثابه یک «حکم حکومتی» بوده و برای همه اجزای حکومت لازم‌الاجراست، توضیح داد: این حکم حکومتی به مصلحت کشور، نظام و انقلاب است و کشور را از خطراتی که ممکن بود در آینده تهدید کند، مصون می‌دارد.

وی اضافه کرد: طی چند ماه گذشته بارها شاهد بودیم که دولت آمریکا به تعهدات خودش پایبند نبوده و به بهانه‌های مختلف تلاش کرده بر جمهوری اسلامی ایران فشار آورد، آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند که ما را هم از داشتن انرژی هسته‌ای و هم از قدرت موشکی و دفاعی محروم کنند.

*ورود بدون قید و شرط دولت به اجرای برجام کشور را در معرض خطرات امنیتی قرار می‌داد

دهقان تأکید کرد: اگر امروز مقابل این محدودیت‌ها گرفته نمی‌شد، بعداً دچار چالش‌های امنیتی می‌شدیم لذا اگر نامه رهبری صادر نمی‌شد و دولت بدون قید و شرط وارد اجرای برجام می‌شد، هم خطرات امنیتی کشور را در معرض تهدید قرار می‌داد و هم خواسته‌های ما برای رفع تحریم‌ها تحقق نمی‌یافت که قطعاً به ضرر همه ما بود.

*شروط تعیین‌شده در نامه رهبر انقلاب بزرگترین خدمت به تیم مذاکره‌کننده و دولت بود

وی در پایان خاطرنشان کرد: نامه رهبر معظم انقلاب علاوه بر اینکه کشور را از یک پیچ تاریخی عبور داد و خطراتی که آینده کشور را تهدید می‌کرد، پیشگیری کرد، بزرگترین خدمت به تیم مذاکره‌کننده و دولت بود که در آینده دچار چالش نشوند.

انتهای پیام/

لینک انتشار پیام:

http://www.farsnews.com

http://www.mashreghnews.ir

http://www.afkarnews.ir

http://jahannews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *