پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

قطع رابطه عربستان با ایران بیانگر عدم وجود ظرفیت دیپلماسی در این کشور است.

قطع رابطه عربستان با ایران بیانگر عدم وجود ظرفیت دیپلماسی در این کشور است.

قطع رابطه عربستان با ایران بیانگر عدم وجود ظرفیت دیپلماسی در این کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه قطع رابطه عربستان با ایران بیانگر عدم وجود ظرفیت دیپلماسی در این کشور است، گفت: ما تا به حال تنها به خاطر وجود حرمین شریفین و شیعیان مظلوم عربستان، روابط خود را با این کشور قطع نکرده‌ایم.

محمد دهقان با اشاره به رفتارهای ظالمانه رژیم آل‌سعود طی سال‌های اخیر اظهار کرد: آل‌سعود طی سال‌های اخیر رفتارهای کاملا هماهنگی با رژیم صهیونیستی و آمریکا داشته و برای ایجاد تفرقه بین کشورها و مذاهب اسلامی از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است.

وی با بیان اینکه دولت عربستان در این سال ها تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بیداری اسلامی در منطقه و سرکوب ملت‌های به‌پا‌خواسته انجام داده است، گفت: آنها تلاش می‌کنند تا منافع آمریکا در کشورهای منطقه حفظ شود و در کشورهایی همچون سوریه، عراق، لبنان و یمن می‌کوشند تا طرفداران انقلاب اسلامی را سرکوب کنند اما شکست‌های مفتضحانه‌ای را متحمل شدند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: اعدام شهید آیت‌الله باقرالنمر، عمق کینه رژیم آل‌سعود را برای انتقام‌گیری از پیروان اهل بیت نشان داد و این اقدام آنها در راستای ایجاد تفرقه در بین ملل اسلامی بود.

*رفتارهای غیرعقلانی آل‌سعود

دهقان با اشاره به حاکمیت حاکمان جوان و بی تجربه در دولت عربستان گفت: این حاکمان، رفتارهایی کاملا غیرعقلانی از خود نشان می‌دهند که این رفتارها هیچ نفعی برای دولت عربستان نداشته و جز بی‌آبرویی، چیزی را نصیب آنها نکرده است.

وی بیان کرد: طبیعی است وقتی روحانی مبارزی در یک کشور اسلامی،‌ بی‌گناه به شهادت می‌رسد، ملت‌های اسلامی عکس‌العمل نشان می‌دهند زیرا این اقدام شنیع موجب داغدار شدن قلوب آزادی‌خواهان جهان شده است بنابراین اعتراضات مقابل سفارت و کنسولگری عربستان طبیعی بود هرچند که جمهوری اسلامی ایران با خشونت و افراط مخالف بوده و همواره از سفارت عربستان محافظت کرده است.

نماینده مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس با بیان اینکه این اعتراضات ناشی از خروش جوانان انقلابی در برابر رفتار وحشیانه رژیم آل‌سعود است، اظهار کرد: عکس‌العمل عربستان در قطع رابطه با ایران اشتباه مضاعفی بود که این کشور مرتکب شد و عربستان با بی‌تدبیری‌ها و رفتارهای غیرعقلانی، شکاف‌ها را عمیق‌تر کرد.

*عدم وجود ظرفیت دیپلماسی در عربستان

دهقان ادامه داد: این رفتار عربستان نشان‌دهنده عدم‌ظرفیت دیپلماسی این کشور است و نشان می‌دهد این رژیم، درایت اداره کشور خود را ندارد.

وی با تأکید بر اینکه ما نسبت به اقدام وحشیانه دولت عربستان در اعدام شهید آیت‌الله النمر شدیدا معترض هستیم، افزود: در عین حال جمهوری اسلامی ایران با توجه به ظرفیت‌های کشور معتقد به خویشتن‌داری است و ما اقدامی برای قطع روابط با عربستان نکردیم بلکه این دولت عربستان است که با اعتراضات مردمی، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

*هیچ نگرانی از قطع روابط نداشتیم

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: ما تا به حال تنها به خاطر وجود حرمین شریفین و شیعیان مظلوم عربستان، روابط خود را با این کشور قطع نکرده‌ایم و هیچ نگرانی از قطع روابط نداشتیم و باید گفت عربستان به دنبال این است که با قطع روابط خود با ایران، جنایات خود را افزایش داده و پیروان اهل‌بیت را با شدت بیشتری سرکوب کند.

دهقان افزود: امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران از موضع عزت، حکمت و مصلحت، موضوعات عربستان را مدیریت کند و به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز توصیه می‌کنیم بیش از این تابع رفتارهای غیرعقلانی رژیم آل‌سعود نباشند.

انتهای پیام/

لینک انتشار پیام:

http://www.farsnews.com

http://www.mizanonline.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *