پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

دولت زمان را از دست ندهد/ لایحه مربوط به برجام به مجلس ارائه شود

دولت زمان را از دست ندهد/ لایحه مربوط به برجام به مجلس ارائه شود

دولت زمان را از دست ندهد/ لایحه مربوط به برجام به مجلس ارائه شود

جلسه جمعی از فعالان بسیج دانشجویی خراسان رضوی با حضور دکتر محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس امروز شنبه نهم مرداد ماه ۹۴ برگزارشد. در این جلسه دکتر دهقان در خصوص مذاکرات هسته ای و نتیجه ی آن توضیحاتی ارائه داد و ضمن تشکر از زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام داشت : مجلس شورای اسلامی بدون هیچگونه پیش داوری متن برجام را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را با تصمیم خود به ملت ایران اعلام خواهد کرد.

نماینده مردم چناران و طرقبه شاندیز تاکید کرد: بر اساس اصول۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی هر توافق نامه ای باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و متن برجام باید در جلسه هیئت وزیران مطرح و در صورت تایید آن به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: با توجه به فرصت ۹۰ روزه برای تصمیم گیری در داخل کشور، دولت نباید زمان را از دست بدهد و لازم است هرچه زودتر لایحه ی مربوطه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

دکتر دهقان در پاسخ فعالان بسیج دانشجویی در خصوص برخی مواضع مبنی بر عدم لزوم تصویب آن در مجلس شورای اسلامی گفت : قانون اساسی، هیچ راهی برای دور زدن مجلس باقی نگذارده است و هر قراردادی با هر عنوانی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

وی با اشاره به تفسیر شورای نگهبان گفت: نظر این شورا این است که عنوان، تاثیری در ماهیت ندارد و اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی شامل هرگونه توافق یا قرارداد با هر عنوانی می شود. اینکه عنوان توافق نامه را برجام بگذاریم تفاوتی در ماهیت ایجاد نمی کند و نظر تفسیری شورای نگهبان هم در این خصوص صریح است.

دکتر دهقان در بخش دیگری از جلسه پرسش و پاسخ با فعالان بسیج دانشجویی خراسان رضوی اظهار داشت: در بررسی ها ابتدا باید به اصل ۱۵۳ قانون اساسی توجه شود. مجلس شورای اسلامی و هیچ مرجعی نمی تواند زیر قرار دادی را امضا کند که زمینه ی سلطه بیگانگان را در کشور فراهم کند.

وی افزود : متن برجام دارای نقاط مثبت و منفی می باشد و امروز نوبت کارشناسان و اساتید حقوق است که بدون هیچ گونه پیش داوری اقدام به بررسی متن نمایند تا معلوم شود در این پیش نویس توافق نامه چه چیزی بدست آورده ایم و چه چیزی از دست داده ایم

عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص قطعنامه شورای امنیت گفت : درست است که قطعنامه شورای امنیت الزاماتی برای کشور ما ایجاد می کند امّا چون قطعنامه برگفته از متن برجام است، تایید یا رد برجام بر لازم الاجرا شدن یا بی اثر بودن قطعنامه تاثیر دارد.

دکتر محمد دهقان در پایان ضمن تشکر از حساسیت دانشجویان نسبت به منافع ملی اظهار داشت : لازم است نظرات تخصصی همه گروه ها بویژه دانشجویان واساتید در خصوص برجام به اطلاع مجلس شورای اسلامی و تصمیم گیرندگان رسانده شود.

انتهای پیام/

عکس های مرتبط :

لینک انتشار :

http://farsnews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *