پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

دهقان: امارات مراقب رفتارهای غیر دیپلماتیک خلاف شئون حقوق بین‌المللی خود باشد

دهقان: امارات مراقب رفتارهای غیر دیپلماتیک خلاف شئون حقوق بین‌المللی خود باشد

دهقان: امارات مراقب رفتارهای غیر دیپلماتیک خلاف شئون حقوق بین‌المللی خود باشد

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازداشت معلمان ایرانی در امارات، اظهار داشت: امارات از زمانی اشتباهات خودش را تشدید کرد که هم‌پیمان رژیم وهابی عربستان شد و به بهانه‌های مختلف علیرغم رفتار همراه با نجابت جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های متمادی، بهانه‌هایی را برای دشمنی علیه ایران اسلامی می‌تراشید.

وی افزود: امارات در گذشته نیز درباره جزایر سه‌گانه ایرانی ادعاهایی را مطرح کرد با وجود آنکه پرونده این جزایر سال‌های سال بسته شده بود، ادعاهای بی‌پایه و اساسی را مطرح می‌کرد که سندی برای آنها وجود نداشت و تنها به سوژه‌ای برای ایجاد تفرقه در منطقه بین ایران و این کشور تبدیل شده است.

*امارات خسارات سنگینی را با شرکت در جنگ علیه یمن متحمل خواهد شد

دهقان یادآور شد: سال‌های طولانی است که علیرغم بی‌مبنا بودن ادعاهای دولت امارات و لوث شدن این ادعاها، اما همچنان ادامه یافته است، اخیراً هم دولت امارات اشتباهات بزرگتری را مرتکب شده و در جنگ علیه مردم مظلوم یمن به تبعیت از خواست عربستان سعودی و با پشتیبانی آمریکا شرکت کرده و تا حال هم خسارات سنگینی را به خودش وارد کرده است که موجب فروپاشی دولت امارات خواهد شد، انسجام مردم یمن علیه تجاوز بی‌رحمانه عربستان و امارات به این کشور، طبیعتاً ادامه زندگی را برای دولت امارات سخت خواهد کرد.

*مردم یمن در حال آماده شدن برای پاسخ به جنایات آل‌سعود و امارات هستند

وی با بیان اینکه دولت امارات تصور می‌کرد ظرف یک هفته موضوع یمن حل می‌شود و به پایان می‌رسد، تصریح کرد: دولت امارات شکست فاحشی را در یمن متحمل شد و مردم یمن در این جنگ نه تنها شکست نخوردند، بلکه در حال آماده شدن برای پاسخ به جنایات آل‌سعود و امارات هستند.

*روزهای تلخ آل‌سعود و امارات خواهد رسید

دهقان اضافه کرد: امروز امارات و آل‌سعود روزهای خوشی را تجربه می‌کنند و بدانند روزهای تلخ آنان به زودی فرا خواهد رسید و مردم یمن درسی به امارات و آل‌سعود به عنوان ۲ کشور اشغالگر و متجاوز خواهند داد که تاریخ آن درس‌ها را فراموش نخواهد کرد.

*شکست در یمن برای امارات بسیار حقارت‌آمیز بود

وی ادامه داد: البته در کنار این موضوع، دولت امارات شکست خودشان در یمن را متوجه شده است، این شکست برای دولت امارات بسیار حقارت‌آمیز بوده است، آنان می‌خواهند این شکست را به نوعی به کشورهای دیگر مانند ایران نسبت دهند که انگار ایران از یمن حمایت کرده که عربستان و امارات سرنوشت ذلت‌باری را در این جنگ تجربه کردند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران اگر می‌خواست با امارات روبرو شود و درگیر شود،‌ امارات مثل لقمه‌ای برای ایران بود، ولی نیازی نیست که ما در یمن با امارات درگیر شویم، اگر لازم باشد امارات تنبیه شود، ما ابایی نداریم.

دهقان تصریح کرد: امارات که صدایش را بیش از حد و اندازه خودش بلند کرده و رفتار غیرانسانی نسبت به معلمان ایرانی داشته، بداند ما نیازی به درگیری با چنین کشوری نداریم، از آنجایی که امارات در جنگ علیه یمن شکست خورده آن هم از مردمی که دست‌شان خالی بود و با همین دست خالی جلوی تجاوزگری‌های عربستان و امارات ایستادند، لذا آنان می‌خواهند به نوعی مسئله را فراتر از یمن جلوه داده و پای جمهوری اسلامی ایران را به این موضوع باز و اعلام کنند که ایران در یمن حضور داشته که آنان شکست خوردند، در حالی که آنان هر طور موضوع را بیان کنند باز هم برای خودشان ذلت بیش‌تری به دنبال خواهد داشت.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر همین اساس متذکر شد: امارات شکست‌های تلخی در منطقه متحمل شده است، با توجه به اینکه امارات با عربستان متحد است همین موضوع باعث شده با این شکست تلخ در یمن تعادل‌شان را از دست بدهند.

*رفتارهای سیاسی همراه با خشونت با عناصر فرهنگی غیرقانونی است

وی همچنین تأکید کرد: در همه جای دنیا معلم عنصر محترمی است، معلمان از عناصر فرهنگی در همه جای دنیا هستند که همه به آنها احترام می‌گذارند، در هیچ کجای دنیا رفتارهای سیاسی همراه با خشونت آن هم با عناصر فرهنگی و معلمان انجام نمی‌دهند چون غیرقانونی است.

*رفتار غیرانسانی امارات با معلمان ایرانی نشان‌دهنده کینه آنان نسبت به جمهوری اسلامی است

دهقان بیان کرد: متأسفانه دولت امارات به خاطر از دست دادن تعادلش، با تعدادی از معلمان ما رفتار غیرقانونی داشته و آنان را بازداشت کرده‌ است، در حالی که اگر دولت امارات رفتار انسانی با این معلمان به خرج می‌داد، حتی اگر قوانین این کشور را نقض کرده باشند، باید به آنها تذکر می‌داد تا آنها در منطقه‌ای که مجاز هستند حضور یابند و به تدریس‌شان ادامه دهند، این رفتار دولت امارات نشان‌دهنده کینه این کشور نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

*رفتار امارات با معلمان ایرانی کمکی به شکست ذلت‌بار آنان در یمن نمی‌کند

وی با بیان اینکه دولت امارات بداند هیچ سود و انتفاعی از چنین رفتارهایی علیه معلمان ایرانی عایدش نمی‌شود، تأکید کرد: این‌گونه رفتارها هیچ کمکی به حل مشکل امارات در یمن و شکست‌های ذلیلانه و ذلت‌بار این کشور در منطقه نمی‌کند.

دهقان ادامه داد: باید به امارات فهماند که شما اگر در جنگ با یمن شکست خوردید، دلیلی ندارد این شکست خودتان در یمن را با بازداشت معلمان ایرانی جبران کنید و اینگونه انتقام بگیرید.

*امارات مراقب رفتارهای غیر دیپلماتیک خلاف شئون حقوق بین‌المللی خود باشد

این عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین عنوان کرد: متأسفانه بعضی از کشورهای منطقه بیش از حد و اندازه خودشان در عرصه دیپلماسی حاضر می‌شوند، دولت باید به آنها بفهمانند که مراقب رفتارهای غیردیپلماتیک خودشان که خلاف شئون حقوق بین‌المللی است، باشند.

*دشمن اصلی ما آمریکا و اسرائیل است/ برخی کشورهای منطقه بیخود خودشان را سپر آنان نکنند

دهقان با بیان اینکه ما همچنان تمایل داریم با همه کشورهای منطقه از جمله امارات با خویشتن‌داری برخورد کنیم، گفت: دشمن اصلی ما هم‌چنان آمریکا و اسرائیل است و دستگاه دیپلماسی ما باید این موضوع را به آنان بفهماند که خودشان را بیخود سپر آمریکا و اسرائیل در منطقه نکنند، می‌توانیم در منطقه زندگی مسالمت‌آمیزی با یکدیگر داشته باشیم، ما دشمن کشورهای همسایه و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیستیم و تمایل به رفتار دوستانه، محبت‌آمیز و برادرانه با آنان داریم، اما آنان باید اندازه خودشان را بفهمند و خودشان را گرفتار فتنه‌های منطقه نکنند.

*شکست امارات در یمن ضربه سنگینی به حیثیت و جایگاه این کشور وارد کرد

وی در پایان خاطرنشان کرد: شکست امارات در یمن ضربه سنگینی به حیثیت و جایگاه این کشور وارد کرد و نه تنها سودی در یمن عاید امارات نشد، بلکه زیان‌های سنگینی را متحمل شدند.

انتهای پیام/

عکس های مرتبط:

photo_2015-10-17_18-49-11

لینک انتشار پیام:

http://www.farsnews.com

http://jahannews.com

http://www.icana.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *