پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

دهقان: اقتصاد کشور به دست کسانی سپرده شده است که حتی توان راه رفتن هم ندارند.

دهقان: اقتصاد کشور به دست کسانی سپرده شده است که حتی توان راه رفتن هم ندارند.

دهقان: اقتصاد کشور به دست کسانی سپرده شده است که حتی توان راه رفتن هم ندارند.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بسته خروج از رکود دولت، اظهار داشت: متأسفانه در ۲ سال گذشته همه مسائل اقتصادی کشور در اثر غفلتی که برخی از دولتمردان داشتند به مذاکرات هسته‌ای گره خورد و این وابستگی رونق اقتصادی کشور به مذاکرات هسته‌ای و چشم دوختن به آمریکا و اروپا، کشور را از لحاظ اقتصادی در یک خواب عمیقی فرو برد.

*۲ سال عدم تحرک دولت در حوزه اقتصادی منجر به خواب عمیق اقتصادی در کشور شده است

وی با بیان اینکه ۲ سال عدم تحرک در حوزه اقتصادی منجر به خواب عمیق اقتصادی می‌شود، افزود: برخی از دولتمردان تصور می‌کردند با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای به یکباره کشور از رکود خارج می‌شود، اما چنین اتفاقی نیفتاد، آنان فکر می‌کردند چون مذاکرات به نتیجه رسیده و ما هم برجام را پذیرفته‌ایم، دیگر کشور از رکود خارج خواهد شد اما بعداً مشاهده کردند که این اتفاق نیفتاد لذا سعی کردند با ارائه وام خودرو یا اتخاذ برخی سیاست‌های انبساطی، کشور را از رکود اقتصادی و خواب عمیق بیدار کنند.

*اقتصاد کشور به دست کسانی سپرده شده که حتی توان راه رفتن هم ندارند

این عضو هیأت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه واقعیت این است که با ارائه وام‌های ۲۵ میلیونی خرید خودرو هم اتفاقی در رکود اقتصادی کشور نیفتاد، تصریح کرد: برای اینکه اقتصاد کشور از رکود خارج شود باید خود آدم‌ها از رکود خارج شوند، تا زمانی که افراد و تصمیم‌گیرندگان از رکود خارج نشوند، اقتصاد کشور همچنان از رکود خارج نخواهد شد، وقتی اقتصاد کشور و برخی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی را به دست کسانی سپردیم که خود این افراد حتی توان راه رفتن هم ندارند، دیگر چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟!

*صنعت کشور به دست کسانی سپرده شده که تحرک ندارند و انسان‌های راکدی هستند

وی متذکر شد: وقتی صنعت کشور را به دست کسانی سپردیم که تحرک ندارند و خودشان انسان‌های راکدی هستند، طبیعتاً نمی‌توانند اقتصاد کشور را از رکود خارج کنند، کسانی می‌توانند اقتصاد را از رکود خارج کنند که اهل تحرک، وقت‌‌گذاری و حضور میدانی در عرصه باشند.

*مسئولان صنعت و معدن باید افراد پرتحرک، خوش‌فکر، روزآمد و کارآمد باشند

دهقان با بیان اینکه برای خروج کشور از رکود حتماً نیازمند رونق تولید هستیم، گفت: رونق تولید خود به خود ایجاد نمی‌شود، مسئولان اقتصادی کشور به ویژه مسئولان صنعت و معدن باید افراد پرتحرک، خوش‌فکر، روزآمد و کارآمد باشند و با تولیدکنندگان، اصحاب تولید و اتحادیه‌های مربوطه جلسه و وقت بگذارند و از کارخانه‌ها نیز بازدید کنند تا متوجه شوند درد تولید کشور چیست تا بتوانند آن را درمان کنند.

*آقایان راکد در دولت دروازه‌های کشور را به روی واردات باز کردند

وی همچنین متذکر شد: از این طرف ما می‌خواهیم با رکود مبارزه کنیم و ادعا می‌کنیم باید تولید را رونق دهیم اما از آن طرف برخی آقایان به خاطر اینکه در جریان امور کشور نیستند و انسان‌های راکدی هستند، دروازه‌های کشور را به روی واردات باز کردند.

*انواع و اقسام کالاهای لوکس و غیرضرور از اقصی نقاط دنیا وارد کشور می‌شود

نماینده چناران و طرقبه و شاندیز در مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: در این وضعیت که ما با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی مواجه بودیم و ارز کشور باید صرف خرید کالاهای ضروری و کالاهای سرمایه‌ای شود، اما متأسفانه شاهد بودیم که انواع و اقسام کالاهای لوکس و غیرضرور را از اقصی نقاط دنیا وارد کشور کردند.

*برای خروج کشور از رکود نیازمند وام دادن نیستیم بلکه نیازمند تحرک و حضور میدانی مسئولان هستیم

وی اضافه کرد: با وجود افرادی در سمت‌های مهم دولت که اشراف و تسلطی بر امور اقتصادی کشور ندارند و انسان‌های راکدی هستند، نمی‌توانیم کشور را از رکود خارج کنیم، برای خروج کشور از رکود نیازمند وام دادن نیستیم، بلکه نیازمند تحرک، حضور میدانی مسئولان، تقویت تولیدکنندگان و جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهای مصرفی هستیم؛ مهم‌تر از همه این است که باید تولیدکنندگان کشور را جمع کنیم و با آ‌نها جلسه بگذاریم تا بتوانیم مشکلاتشان را حل و فصل نماییم.

* واردات بی‌رویه کشور را در خواب سنگین رکود اقتصادی فرو برده است

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر همین اساس تأکید کرد: برخی افراد تمایل خاصی به واردات دارند و به سمت تقویت واردات پیش می‌روند و با شرکت‌های واردکننده نیز ارتباط دارند، همه این موارد دلایلی شده که کشور از رکود خارج نشود و در خواب سنگین رکود اقتصادی فرو رود.

* از نظر اقتصادی با اوضاع نگران‌کننده‌ای در کشور مواجه هستیم

وی ادامه داد: از نظر اقتصادی با اوضاع نگران‌کننده‌ای در کشور مواجه هستیم، همانطور که ۴ نفر از وزرای دولت هم نامه نوشتند و کتباً نگرانی‌شان از شرایط اقتصادی کشور را اعلام کردند و گفتند که خطری از لحاظ اقتصادی، کشور را تهدید می‌کند، بنابراین باید یک فکر اساسی برای حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور انجام شود.

*مهمترین تدبیر برای خروج کشور از رکود خروج افراد راکد دولت از رکود است

این عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: یکی از مهمترین زمینه‌های رونق اقتصادی در همه کشورها تقویت صادرات است، با وجود تولید انواع کالاها و محصولات در داخل کشور، اما متأسفانه به خاطر روان نبودن صادرات و عدم وجود اطلاعات مربوط به بازاریابی کشورهای هدف و بعضاً به خاطر استاندارد نبودن کالاهای تولیدی، در زمینه صادرات با یک مشکل جدی مواجه هستیم؛ ما ۱۶ کشور در همسایگی خود داریم که اگر مسئولان و وزرای اقتصادی دولت و وزیر خارجه و سفارتخانه‌های ما دست به دست هم دهند، قطعاً می‌توانیم با افزایش صادرات غیرنفتی کشور را به یک جهش اقتصادی برسانیم.

محمد دهقان در پایان خاطرنشان کرد: امروز مدت زیادی از آغاز به کار دولت یازدهم و انتخابات ۹۲ گذشته است، ۲٫۵ سال است که مردم واقعاً منتظر تحول در حوزه اقتصادی هستند و می‌خواهند تصمیم جدی برای خروج کشور از رکود گرفته شود، مهمترین تدبیر مورد نیاز برای خروج از رکود این است که انسان‌های راکد دولت از رکود خارج شوند.

انتهای پیام/

لینک انتشار پیام:

http://www.farsnews.com

http://www.farsnews.com

http://www.afkarnews.ir

http://www.mashreghnews.ir

http://jahannews.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *