پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

احتمال رد طرح هسته‌ای در شورای نگهبان

احتمال رد طرح هسته‌ای در شورای نگهبان

احتمال رد طرح هسته‌ای در شورای نگهبان

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برخی خطوط قرمز نظام در طرح یک فوریتی مجلس در مورد توافق هسته‌ای(برجام) لحاظ نشده است

محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در جمع خبرنگاران گفت:‌ برخی خطوط قرمز مورد تاکید رهبر انقلاب که جزء سیاست های کلی نظام محسوب می شود در طرح یک فوریتی مجلس در خصوص برجام لحاظ نشده و به این خاطر احتمال رد این مصوبه در شورای نگهبان وجود دارد.

دهقان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی های متعددی که داشتند،  خطوط قرمزی را تعیین کردند و این موارد به صورت  روشن، تبیین شده  است گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی باید بدانند که رعایت این خطوط قرمز علاوه بر اینکه از لحاظ سیاسی برای هر دو قوه لازم الاتباع است از لحاظ حقوقی نیزعدم رعایت این خطوط قرمز موجب بی اعتباری تصمیمات خواهد شد و در واقع، خطوط قرمزی که از سوی رهبر انقلاب در موضوع هسته ای ترسیم شد به عنوان سیاست¬های کلی نظام تلقی می شود.

این عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در صورتی که این سیاست ها در مصوبات مجلس شورای اسلامی لحاظ نشود، به عنوان مغایرت با سیاست های کلی نظام این مصوبات مورد قبول شورای نگهبان قرار نمی گیرد گفت: طرح هسته ای مجلس اگر متضمن رعایت خطوط قرمز نظام نباشد طبیعتا مورد ایراد شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

mdehghan01دهقان در ادامه افزود البته در پاسخ به این ایراد که سیاست های کلی نظام باید بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شود باید گفت این اشکال قابل استماع نیست چرا که مشورت رهبر معظم انقلاب با مجمع تشخیص مصلت نظام طریقیت دارد نه موضوعیت و رهبر انقلاب می تواند راسا نسبت به ابلاغ سیاست های کلی اقدام نماید. کما اینکه در موضوع مذاکرات هسته ای سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران راسا از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شد.

این عضو کمیسیون حقوقی مجلس ادامه داد بنا بر این مجلس باید برای رعایت قانون و اینکه دچار دوباره کاری نشود حتما خطوط قرمزی که رهبر انقلاب بر روی انها تاکید داشتند را در مصوبه خود لحاظ نماید.

دهقان این را هم گفت که البته بخشی از این خطوط قرمز در طرح یک فوریتی اخیر مجلس وجود دارد اما برخی دیگر وجود ندارد ؛ مثلا رهبر انقلاب در تبیین یکی از خطوط قرمز بر موضوعی تاکید داشتند و آن بحث تعلیق در برابر تعلیق بود. به این معنا که اگر قراراست امریکایی ها تحریم ها را لغو نکنند و به جای آن تعلیق نمایند ما نباید تعهدات هسته ای خود را به طور کامل انجام دهیم.  بلکه ما نیز در مقابل تعلیق تحریم ها می توانیم اجرای تعهدات هسته ای خود را معلق نماییم. به طور مثال به جای برچیدن کامل سانتریفیوژها، می توانیم آن ها را پلمپ کرده و به اصطلاح فعالیت¬های هسته ای خود را تعلیق کنیم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که رهبری به آن اشاره داشتند اجرای متناظر تعهدات است که در این مورد هم باید راه حلی توسط مجلس شورای اسلامی ارئه شود که مصوبات ، خلاف سیاست های کلی نظام نباشد.

دهقان در پایان گفت:‌ مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون رسیدگی کننده طرح یک فوریتی، باید از این فرصتی که برای آن ها ایجاد شده است استفاده کرده تا خطوط قرمزی که سیاست های کلی نظام محسوب میشود را لحاظ کنند تا در نتیجه با ایراد شورای نگهبان مواجه نشوند.

انتهای پیام/

لینک انتشار پیام:

http://nasimonline.ir

http://www.mehrnews.com

http://www.khorasannews.com

http://www.farsnews.com

http://jahannews.com

http://www.afkarnews.ir

http://www.bartarinha.ir

http://www.mashreghnews.ir

http://www.tabnak.ir

http://www.asriran.com

http://www.eghtesadonline.com/fa

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *