پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمد دهقان

اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا‌ وارز تنها راه کاهش قاچاق

اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا‌ وارز تنها راه کاهش قاچاق

اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا‌ وارز تنها راه کاهش قاچاق

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه وسیع مناطق آزاد و ویژه منجر به افزایش قاچاق شده، تنهار راه جلوگیری یا کشف قاچاق کالا را اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست.

محمد دهقان در واکنش به اظهارات رئیس سازمان تعزیرات حکومتی مبنی بر عدم کشف ۹۸ درصد از کالاهای قاچاق، گفت: در مجلس نهم قانون کارآمد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قانونی به تصویب رسید و درصورتی که این قانون از سوی دستگاه‌های ذیربط به ویژه سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز با جدیت اجرا شود، گلوگاه قاچاق بسته می‌شود.

قاچاق کالا ضربه سنگینی به اشتغال و منافع ملی می‌زند

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مانع افزایش و شدت گرفتن قاچاق در کشور می‌شود، تصریح کرد: عدم کشف ۹۸ درصد کالاهای قاچاق نشان از نقص جدی در بخش واردات کالا دارد، این امر علاوه بر ضربه  به تولیدات داخل و اشتغال منجر به کاهش درآمدهای دولت می‌شود.

دهقان از خلاءهای دستگاه‌های حکومتی به عنوان مشکل حوزه قاچاق کالا و ارز نام برد و گفت: عدم کنترل دستگاه‌های حکومتی و توسعه وسیع مناطق آزاد و ویژه منجر به بروز چنین آسیب‌هایی شده، در مناطق آزاد کالاها بدون پرداخت حقوق گمرکی وارد می‌شود، بخشی از افراد هم از این مناطق کالاها را به سایر شهرها منتقل می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه کنترل درستی در مناطق آزاد و ویژه بر وادات کالا وجود ندارد، گفت: این موضوع بستری از واردات بی قانونی کالا و قاچاق را فراهم کرده، البته باید قبح قاچاق کالا از سوی رسانه‌ها به مردم تاکید شود همانگونه که برخی تخلفات و جرایم قبیح است.

وی افزود: افرادی هم که در داخل کشور اقدام به ورود کالا از مناطق آزاد به سایر شهرها می‌کنند به نوعی دست به قاچاق کالا می‌زنند هرچند هم که کالای آنها توسط نیروی انتظامی ثبت و ضبط می‌شود اما چون در داخل کشور است مردم حساسیتی نسبت به آنها ندارند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قاچاق کالا و ارز باید عدم اجرای قانون و اشکال در عدم کشف انبوهی از قاچاق کالا را پیگیری کنند، مجلس نیز در کمیسیون قضایی و حقوقی موضوع را تعقیب خواهد کرد تا قانون مصوب به خوبی اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ علیرضا جمشیدی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۹۸ درصد محموله‌های قاچاق کشف نمی شوند و از ۲ درصد پرونده های کشف شده نیز ۹۷ درصد پرونده های کوچک و فقط ۳ درصد از محموله های قاچاق کشف شده، پرونده های ملی و کلان است. /

پایان پیام/

لینک انتشار پیام:

http://www.icana.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *