دکتر میلاد نودهقان

جراح و دندانپزشک ( زیبایی، اطفال، درمان ریشه، ایمپلنت، ترمیم، پروتز و جراحی )

کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی لوتوس

جراح و دندانپزشک ( زیبایی، اطفال، درمان ریشه، ایمپلنت، ترمیم، پروتز و جراحی )

دکتر میلاد نودهقان

جراح و دندانپزشک

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان

اگر شما یک یا چند دندان را از دست داده باشید و یا کاملاً بدون دندان باشید می توانید به منظور جایگزینی دندانهای ازدست رفته از ایمپلنت استفاده نمایید.
ایمپلنت دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود.

از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و در نتیجه هیچگونه آسیبب به سایر دندانها وارد نمی سازد. ایمپلنت به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

جنس ایمپلنت چیست؟

جنس ایمپلنت معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیک هایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند. در حال حاضر ایمپلنت ها از فلز تایتانیوم ساخته می شوند.

ایمپلنت دندانی

طول مدت جراحی ایمپلنت چقدر است؟

این زمان بسته به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود. مدت زمان بهبود پس از جراحی نیز به سرعت ترمیم بافتهای فرد بستگی دارد، هرچند با پیشرفت تکنولوژی این مدت زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود ۲-۳ ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت پروتز (تاج دندان) را آغاز کرد.

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

در صد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

سلامت بدن شما در میزان موفقیت ایمپلنت مؤثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل ۲ بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است که دندانپزشک شما نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت را به شما آموزش خواهد داد. برای اطمینان از سلامت لثه ها حداقل ۴ بار در سال برای بررسی بافت لثه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

مراحل انجام ایمپلنت دندانی :

هزینه انجام ایمپلنت

در این خصوص باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در بسیاری موارد این مبلغ با هزینه روشهای درمانی سنتی تفاوت چندانی نخواهد داشت.

به طور خلاصه ايمپلنت در موارد زير کاربرد دارد :

• جايگزين کردن يک و يا تعدادي از دندانها بدون درگير کردن دندانهاي مجاور

• مي توان ازايمپلنت به عنوان پايه بريج در انتهاي قوس دنداني استفاده کرد تا ديگر مجبور نباشيد از پروتز متحرک استفاده کنيد

• و در مواردي که کل دندانها را نداشته باشيد و امکان استفاده از تعداد زياد ايمپلنت موجود نباشد، مي توان با قرار دادن ? يا ? ايمپلنت از آنها به عنوان پايه دست دندان استفاده کرد تا ديگر دست دندان شما در دهانتان جابه جا نشود و احساس راحتي بيشتري داشته باشيد.

مزاياي استفاده از ايمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و يا پروتز ثابت (بريج)

ازهر زاويه اي که شما به اين موضوع بنگريد، ايمپلنت بهترين انتخاب براي جايگزيني دندانهاي از دست رفته شما است.

• زيبايي : ايمپلنت کاملا شبيه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائيکه با استخوان فک درگير مي شود، مانع از تحليل استخوان و لثه مي شود که در سايه روشهاي قبلي ( دست دندان و يا بريج) از عوارض اين درمان ها مي باشد. به هر حال کسي متوجه نخواهد شد که شما يک دندان جايگزين داريد.

• حفظ ساختمان دندانهاي مجاور : در اين روش دندانهاي مجاور تراشيده نمي شوند و دچار پوسيدگي هاي بعدي نخواهند شد.

• اعتماد به نفس : به طور يقين با استفاده از ايمپلنت احساس بهتري نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان داريد.

• قابل اعتماد : درصد موفقيت ايمپلنت هاي دنداني بسيار بالا است، و بهترين انتخاب براي جايگزيني دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهاي خلاف واقع گذشته در اين رابطه، درصد موفقيت ايمپلنت نسبت به ساير روشهاي جايگزيني دندان، بسيار بالاتر است و از آنجا که بدنه ايمپلنت از تايتانيوم خالص ساخته مي شود، واکنشي بصورت رد پيوند وجود نخواهد داشت.

آيا پس از قراردهي ايمپلنت عوارضي وجود دارد :

از آنجا که بدنه ايمپلنت (Fixture) ) از فلز تايتانيوم خالص ساخته مي شود، مشکل رد پيوند نخواهيم داشت ، اما در صورتيکه ارزيابي پيش از عمل که شامل موارد زير مي شود به طور دقيق انجام نگيرد مي تواند درصد موفقيت را پايين بياورد.

• بيماري هاي عفوني که باعث ضعف سيستم ايمني شوند.

• ديابت کنترل نشده

• سيگاري بودن فرد

• ناکافي بودن ميزان استخوان (در اين مورد مي توان ابتدا اقدام به پيوند استخوان کرد و سپس درمان ايمپلنت را شروع کرد)

• بيماري پريودنتال و لثه (در اين موارد ابتدا بايد بيماري لثه درمان شود)

ایمپلنت

رادیوگرافی در ایمپلنت

اهداف رادیوگرافی

اهداف رادیوگرافی کسب اطلاعات لازم از کمیت، کیفیت و زاویه استخوان، رابطه بین ساختما نهای آناتومیک وایمپلنت و وجود ضایعات احتمالی در نقاط جراحی است.

فاز دوم زمان جراحی انجام میشود ( Surgical and interventional implant imaging ) که جهت ارزیابی نقاط جراحی در زمان کاشت ایمپلنت و یا درست پس از آن صورت می گیرد

فاز سوم پس از درمان پروتز انجام می شود (postprosthetic implant imaging)

جراحی ایمپلنت به روش دو مرحله ایTwo Stage Procedure

این روش نیازمند دو پروسه جراحی می باشد:

پروسه اول جراحی: بدنه ایمپلنت Fixture در داخل استخوان کارگذاشته می شود و بطور کامل توسط فلپ )موکوپریوستال( که از قبل زده شده بود پوشیده می شود به اصطلاح کلی ایمپلنت در مرحله اول در زیر بافت نرممدفون می گردد.

پروسه دوم جراحی: در این مرحله Cover screw را که در مرحله اول بروی fixture بسته شده بود و توسط فلپ پوشیده شده بود مجددا با زدن فلپ کاور خارج می کنیم و Healing abutment قرار داده و فلپ را اطراف Healing abutment بخیه میزینم.

مزایای این روش این است که پروسه ترمیم استخوان بدون حضور هیچ نیرویی بر بدنه ایمپلنت تا زمان انجام ترمیم شکل می گیرد.

جراحی ایمپلنت به روش تک مرحله ایSingle Stage Procedure

این روش فقط نیازمند یک مرحله جراحی می باشد.

همانند روش دو مرحله ای کنار زدن فلپ دید و دسترسی کافی ومستقیم به استخوان فراهم میگردد.در این روش Perimucosal Extention element PME کمی بالاتر از کرست استخوان قرار داده می شود.

مزیت ها:

( ۱بالغ شدن بافت نرم همزمان با بافت سخت

۲)عدم نیاز به جراحی مرحله دوم

جراحی ایمپلنت به روش تک مرحله ای مستقیم)بدون فلپ(Flapless Procedure

در این روش بافت نرم کرستال کنار زده نمیشود ولی به جای آن استوانه هایی از بافت کراتینیزه به اندازه قطر Crest modyle ایمپلنت از روی استخوان کرستال برداشته می شود بنابراین در این روش نیازی به بخیه نیست. اما یکی از مهمترین عیب و مشکل این روش، عدم توانایی جراح در تخمین حجم استخوان قبل از استئوتومی یا هنگام جایگذاری ایمپلنت می باشد. پس امری بدیهی به نظر می رسد که جراح فقط زمانی که بیمار عرض استخوان بیشتر از ۸ میلی متر و لثه کراتینیزه کافی را دارا می باشد مجاز به استفاده از این روش است.

خلاصه ومروری بر جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت می تواند تحت بی حسی موضعی یا بی حسی بلاک انجام پذیرد و در جراحی های وسیع ایمپلنت نیاز به بیهوشی کلی می باشد. سطح پوست اطراف دهان و لب بیمار باید قبل از شروع جراحی توسط بتادین ضد عفونی شده و بیمار به مدت ۲ دقیقه دهان خود را با دهان شویه کلروهگزدین بشوید. برای بیمارانی که دارای اضطراب و نگرانی شدیدی هستند، استفاده از پروتکل ضد اضطراب جراحی الزامی بوده و می توان از Benzodiazepine 5mg در شب قبل از جراحی و یک ساعت قبل از عمل استفاده نمود. همچنین در بیمارانی که نیاز به پروفیلاکسی آنتی بیوتیک دارند قبل از جراحی های ایمپلنت می بایست بر طبق پروتکل استاندارد، پروفیلاکسی آنتی بیوتیک انجام پذیرد.

میزان درد در کاشت دندان

از آنجایی که ایمپلنت دندانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در حین عمل درد نخواهد داشت اما پس از جراحی ایمپلنت بستگی به مدت زمان عمل ایمپلنت دندانی و کیفیت استخوان و واکنش بافتی بیمار مقداری درد و تورم قابل پیش بینی است که با تجویز دارو قبل و بعد از جراحی ایمپلنت دندانی به حداقل میرسد.

لیست مقالات